ŠKD

Výchovný program ŠKD

 

Školský klub detí pri základnej škole Mýtna

Mýtna 67, 985 53 Mýtna

nosné motto :

 

„ Aj malá škola vie vychovať veľkých ľudí „

 

 VÝCHOVNÝ PROGRAM ŠKD

 

OBSAH

I. IDENTIFIKAČNÉ ÚDAJE    

II. vymedzenie vlastných cieľov a poslaniavýchovy  

2.1 Charakteristika ŠKD

2.2 Charakteristika detí   

2.3. Dlhodobé projekty, programy

2.4.Spolupráca s rodičmi, zákonnými zástupkami detí a inými subjektmi

2.5 Ciele ŠKD

2.6 Kľúčová kompetencia dieťaťa ŠKD

III.  formy výchovy a vzdelávania

IV. tematické oblasti výchovy

4.1.Vzdelávacia oblasť 

4.2. Spoločensko – vedná oblasť

4.3. Pracovno-technická

4.4. Prírodná – environmentálna oblasť

4.5. Esteticko – výchovná oblasť

4.6. Telovýchovná oblasť 

V. Výchovný plán výchovného programu školského zariadenia

5.1 Výchovné štandardy  

VI. Výchovný jazyk 

Vii. PERSONÁLNE ZABEZPEČENIE  

Viii. MATERIÁLNO – TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY  

ix. PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A 

OCHRANY ZDRAVIA PRI VÝCHOVE  

x. VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA DETÍ  

xi. VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKOLSKÉHO ZARIADENIA

xii. POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELáVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV

 

 PRÍLOHY

 


 I. IDENTIFIKAČNÉ ÚDAJE

 

 

 

Forma výchovy a vzdelávania

Poldenná

Výchovný jazyk

Slovenský

Druh školského zariadenia

Štátne

Dátum prerokovania v pedagogickej rade školy

3. septembra 2014

Dátum prerokovania v rade školy

05.septembra 2014

Platnosť výchovného programu

1. september 2014 – 30. jún 2018

Zriaďovateľ

Obec Mýtna

Mýtna 47

985 53 Mýtna

t.č. 047/43 97 107

 

 Predkladateľ : Bc. Ľubica Chovanová

Názov školy : Základná škola

Adresa : Mýtna 67, 985 53 Mýtn

IČO : 710058942

Riaditeľ školy : Mgr. Monika Koporová

Ďalšie kontakty : Telefón : 047/ 43 97 192, mail : lubicamarkova69@gmail.sk

 

 

 

 

t.sk

 

Pečiatka a podpis riaditeľa školy

  

II. vymedzenie vlastných cieľov a poslania výchovy

Výchovný program ŠKD Mýtna sa opiera o Štátny a školský vzdelávací program.

Naša škola je 40 ročná jednoposchodová budova, kde od roku 2002 priestory na prízemí využíva MŠ a školská jedáleň. V rámci projektu Infovek je v škole plne vybavená počítačová učebňa s prístupom na internet.

 

2.1.Charakteristika ŠKD

Školský klub nemá svoju miestnosť. Činnosť po skončení vyučovania prebieha v triede, ktorá je vhodne upravená. Nábytok v učebni je zastaraný, rozmiestnený tak, aby vyhovoval tak individuálnej ako aj skupinovej práci, priestory sú vybavené odpočinkovými kobercami a kútikmi. Prostredie je esteticky upravené, dotvárané vlastnoručnými výrobkami detí. Dostatočné množstvo hier, kníh, skladačiek, výtvarný materiál a iné hračky sú uložené v skrinkách . Hračky a športový materiál pravidelne dopĺňame. V činnostiach detí sa využíva  priľahlé ihrisko neďaleko budovy školy, tenisové ihrisko, priestory bývalej materskej školy a  miestna telocvičňa. Deti, ktoré navštevujú ŠKD sú späté s prostredím celej budovy, pretože navštevovali MŠ a ŠJ a tým sa stretávali aj s ostatnými deťmi vyšších ročníkov.

Priemerný počet detí v oddeleniach je 25. ŠKD je umiestnený na prvom poschodí základnej školy v učebniach, v ktorých sa počas dopoludnia uskutočňuje vzdelávanie žiakov v škole. Pre potreby ŠKD nemáme samostatné priestory.

Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti ŠKD je určená všeobecným záväzným nariadením zriaďovateľa ŠKD. Konkrétna výška príspevku je uvedená v rozhodnutí zriaďovateľa ŠKD na príslušný školský rok.

 

2.2.Charakteristika žiakov

V ŠKD sú deti 1. - 4. ročníka Základnej školy Mýtna.

Deti do ŠKD prijímame na nasledujúci školský rok do 10. septembra. V prípade potreby a voľnej kapacity aj počas školského roka.

 

2.3.Dlhodobé projekty, programy

Realizujeme preventívne výchovné programy, ktorých obsah je každoročne stanovený v pedagogicko-organizačných pokynoch MŠ SR.

2.4.Spolupráca s rodičmi, zákonnými zástupcami detí a inými subjektmi

Spolupracujeme najmä s rodičmi detí. Rodičia nám pomáhajú pri organizovaní karnevalu.

Ďalšími subjektmi s ktorými spolupracujeme sú: materská škola Mýtna, klub dôchodcov, obecný úrad. 

2.5 Cieľom výchovno- vzdelávacieho procesu ŠKD

je rozvoj kľúčových kompetencií žiaka. Cieľom je pokračovanie v predškolskej výchove a vzdelávaní po nástupe do prvého ročníka. Postupné doplňovanie kompetencií získavaných pri rodinnej výchove a na vyučovaní v škole. Snažíme sa pôsobiť na zážitkovú činnosť a prepojenosť s reálnymi životnými situáciami v ŠKD.

2.6 Kľúčová kompetencia dieťaťa ŠKD

je preukázaná schopnosť využívaťvedomosti, zručnosti, postoje, hodnotovú orientáciu a iné spôsobilosti pri samostatnej príprave na vyučovanie a sebavzdelávaní, v osobnostnom rozvoji, v aktívnom využívaní voľného času a v budúcom aktívnom uplatnení sa v praktickom živote.

Výchovné a vzdelávacie stratégie utvárajú a rozvíjajú u žiakov tieto :

2.6.1.Kompetencia k učeniu - vzťah k celoživotnému vzdelávaniu:

- dieťa sa učí nové veci s chuťou, dieťa vie začatú prácu dokončiť,  dieťa vie riešiť nové, neznáme úlohy a situácie, dieťa sa zúčastňuje  vedomostných súťaží, dieťa vie prejaviť záujem o nové informácie, dieťa si vie vybrať a využiť efektívne spôsoby učenia, dieťa vie kriticky zhodnotiť svoje výkony, dieťa sa vie učiť nie len spontánne ale i vedome, dieťa si vie klásť otázky a vie si na ne odpovedať, dieťa si vie všímať súvislosti medzi javmi, väčšie dieťa vie samostatne pozorovať a experimentovať, väčšie dieťa vie získavať vedomosti z rôznych prameňov a zdrojov, dieťa vie získané vedomosti dávať do súvislostí, väčšie dieťa vie získané skúsenosti uplatniť v praktických situáciách a v ďalšom učení

 

2.6.2. Komunikačné kompetencie:

- dieťa sa vie zrozumiteľne vyjadrovať a vie obhajovať  svoj názor , dieťa vie vypočuť opačný názor, dieťa vie rozvíjať svoje komunikačné schopnosti v oblasti moderných IKT, dieťa vie prijímať komunikačnú spätnú väzbu, dieťa vie ovládať reč a neverbálnu komunikáciu, dieťa vie myšlienky, slovný prejav, otázky aj odpovede vyjadrovať vhodne formulovanými vetami, dieťa vie vyjadriť svoj názor, dieťa vie komunikovať bez hanby s vrstovníkmi i s dospelými, dieťa dokáže hovoriť aj na verejnosti, dieťa sa vie účinne zapojiť do diskusie, dieťa vie verbálne riešiť konflikty, dieťa dokáže súvisle verbálne vyjadriť svoje kladné pocity vo vzťahu k sebe i okoliu, zároveň pri tomto prejave dokáže využiť i gestá a iné prostriedky komunikácie, dieťa dokáže to isté čo slovne vyjadriť i písomne (písomné koncipovanie myšlienok), dieťa nezabúda, že ku správnej komunikácii patrí aj počúvanie druhých počas rozhovoru, dieťa vie využiť ku komunikácii aj informačné a komunikačné prostriedky a z prijatých informácií si dokáže vybrať, dieťa vie komunikovať kultivovane.

 

2.6.3. Pracovné kompetencie a kompetencie k riešeniu problémov:

- dieťa si vie stanoviť ciele s ohľadom na svoje profesijné záujmy, dieťa vie plánovať a hodnotiť svoje činnosti, vie prijímať nové informácie a poznatky, vie dokončiť začatú prácu, vie kultivovať (ovládať) svoju vytrvalosť, vie si pravidelne plniť svoje povinnosti, dieťa vie ovládať jednoduché manuálne zručnosti a samoobslužné činnosti potrebné pre praktický život, dieťa si postupne rozvíja manuálne zručnosti, dieťa vie kriticky zhodnotiť svoje pracovné výsledky a vie aktívne pristupovať k uskutočneniu svojich cieľov, dieťa vie byť flexibilné a je schopné prijať a zvládať inovatívne zmeny, dieťa vie chápať princípy podnikania a zvažovať svoje predpoklady pri svojom plánovaní a uplatnení, väčšie dieťa už dokáže získať a využiť základné informácie o vzdelávacích a pracovných príležitostiach, dieťa si vie všímať problémy, ktoré ho motivujú k riešeniu podobných problémov a situácií, snaží sa konkrétny problém pochopiť, rozmýšľa o nezrovnalostiach a ich príčinách, premýšľa a plánuje riešenie problémov, dieťa vie rozlíšiť správne a nesprávne riešenia problémov, dieťa sa dokáže flexibilne prispôsobiť prichádzajúcim zmenám, v prípade zvýšenej miery obtiažnosti pracovných povinností sa snaží o ich prekonanie húževnatosťou. 

   

 2.6.4.Sociálne a interpersonálne kompetencie:

- dieťa vie pomenovať svoje potreby, city a pocity, dieťa vie zvládnuť jednoduché stresové situácie, dieťa vie vlastným postupom riešiť jednoduché konflikty, dieťa vie presadiť vlastnú autonómiu a práva svojej osobnosti, dieťa vie rešpektovať úlohy skupiny, dieťa efektívne spolupracuje v skupine, dieťa si uvedomuje potreby žiakov a osôb so zdravotným znevýhodnením, dieťa si vie uvedomiť potreby ostatných žiakov, dieťa vie poskytnúť pomoc alebo pomoc privolá,  dieťa sa učí plánovať, organizovať, riadiť a hodnotiť, dieťa sa učí odhadnúť riziká svojich nápadov, dieťa vie k svojim úlohám pristupovať zodpovedne, dieťa sa vie samostatne rozhodovať o svojich činnostiach a uvedomuje si, že za ne zodpovedá a nesie dôsledky, dieťa vie prejaviť citlivosť a ohľaduplnosť, dieťa vie rozpoznať vhodné a nevhodné správanie, dieťa sa vie podieľať na vytváraní vhodnej (príjemnej) tímovej atmosféry, dieťa vie spolupracovať v skupine detí, dokáže sa v skupine (vrstovníkov) presadiť i podriadiť alebo prijať kompromis, dieťa vie rešpektovať prijaté pravidlá, dieťa je schopné rešpektovať iné deti (iných ľudí), dieťa je tolerantné k odlišnostiam medzi ľuďmi a vie byť solidárne, dieťa si vie vytvoriť pozitívnu predstavu o sebe samom, dieťa vie ovládať a riadiť svoje správanie tak, aby dosiahlo pocit sebauspokojenia a sebaúcty.

 

2.6.5. Občianske kompetencie:

- dieťa si vie uvedomiť práva svoje a práva iných detí (ľudí), dieťa vie vnímať nespravodlivosť, agresivitu, šikanovanie – dokáže sa im brániť, dieťa sa im vie zodpovedne brániť, dieťa sa vie správať zodpovedne, dieťa vie dbať na zdravie svoje i iných, dieťa sa vie chovať zodpovedne i s ohľadom na zdravé a bezpečné prostredie (prírodné a spoločenské), dieťa vie rešpektovať a posilňovať sociálne a kultúrne prostredie, ktoré je formované tradičnými, aktuálnymi i očakávanými hodnotami národa, etnika a sociálnej či profesionálnej skupiny, dieťa vie chápať, že rozvoj a udržanie týchto hodnôt, ktorých význam sa z pohľadu jedinca i generácií môže meniť, dieťa si vie vážiť, že tradície a kultúrne dedičstvo, ktoré chráni, prejavuje pozitívny postoj k umeleckým dielam a podieľa sa na rozvoji kvalitného životného prostredia.  

  

2.6.6. Kultúrne kompetencie:

- dieťa pozná kultúrne pamätihodnosti okolia a regiónu, dieťa vie rozlíšiť kultúrne a nekultúrne správanie, dieťa vie rešpektovať iné kultúry a zvyky, dieťa vie prijímať kultúrne podnety, dieťa je otvorené podieľať sa na kultúrnych podujatiach v skupine, dieťa ovláda základy kultúrneho správania, dieťa vie kultivovať svoj talent,

väčšie dieťa sa dokáže vyjadrovať na úrovni základnej kultúrnej gramotnosti prostredníctvom umeleckých a iných vyjadrovacích prostriedkov, dieťa dokáže pomenovať druhy umenia a ich hlavné nástroje a vyjadrovacie prostriedky (na úrovni primárneho vzdelávania),  dieťa si uvedomuje význam umenia a kultúrnej komunikácie vo svojom živote, dieťa si vie oceniť a rešpektovať kultúrno-historické dedičstvo a ľudové tradície,  dieťa vie rešpektovať vkus iných ľudí a primerane veku dokáže vyjadriť svoj názor a postoj na vkus, väčšie dieťa ovláda základné pravidlá, normy a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka, väčšie dieťa pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu (etiketu), väčšie dieťa sa správa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám, väčšie dieťa má osvojené základy pre tolerantné a empatické vnímanie prejavov iných kultúr.

 2.6.7. Kompetencie k využívaniu voľného času:

- dieťa vie účelne tráviť voľný čas, dieťa sa vie orientovať v možnostiach zmysluplného využitia svojho voľného času, dieťa si vie vybrať záujmové činnosti podľa svojich dispozícií, dieťa vie rozvíjať svoje záujmy v organizovaných a individuálnych činnostiach, dieťa rozvíja schopnosť aktívneho trávenia voľného času ako kompenzáciu stresových situácií alebo jednostrannej záťaže zo školského vyučovania, dieťa vie odmietnuť nevhodné ponuky pre trávenie voľného času.

 

III.  formy výchovy a vzdelávania

V zmysle ustanovenia § 54 ods.2 školského zákona sa denná forma výchovy a vzdelávania v ŠKD Mýtna  uskutočňuje ako  poldenná.

Na našej škole sa využívajú tieto formy výchovy a vzdelávania:
 

  • mravná výchova,
  • dopravná výchova,
  • ekologická výchova,
  • estetická výchova,
  • telesná výchova.


Najčastejšie používané formy v školskom klube : Vychádzky, výlety zamerané na prírodu, , kultúru. hra, beseda, súťaž, kvíz, návšteva knižnice, čítanie, práca s knihou, ilustrácie

kultúrne programy a vystúpenia, športové súťaže a zápasy, dramatizácia, nácvik piesní, básní

kreslenie, maľovanie, modelovanie, práca s IKT, zážitkové modelové situácie.
Záujmové krúžky podľa obsahu klasifikujeme záujmy na :
 

  • poznávacie
  • sociálne
  • estetické
  • prírodovedné
  • športové
  • turistické

Súťaže a kvízy vyžadujú zodpovednosť čo najviac otázok z rozličných oblastí ľudskej činnosti. Organizovaním súťaží a kvízov sa podporuje túžba po zdokonaľovaní sa. Oživením výchovného programu v ŠKD sú príležitostné akcie a projekty, ktoré nie sú zahrnuté do týždennej skladby činností. Súčasťou programu je aj príprava na vyučovanie:

Pri všetkých týchto aktivitách sú rešpektované požiadavky na voľný čas dieťaťa:

  • požiadavka pedagogického ovplyvňovania voľného času, keď vychovávateľka navodzuje a motivuje činnosť a oceňuje výkony detí,
  • požiadavka dobrovoľnosti, keď sa dieťa zapojí do jemu primeranej činnosti na základe vlastného záujmu a dobrej motivácie,
  • požiadavka záujmovosti , s prvkami pestrosti,
  • požiadavka aktivity, kde je činnosť volená tak, aby v nich mohli byť úspešné všetky deti, aby sa čiastočne zúčastňovali na tvorbe a príprave činnosti, na ich realizácií aj hodnotení,
  • požiadavka citlivosti, ktorá závisí na prežívaní kladných emócií v priebehu aj po hodnotení ukončenej činnosti,
  • požiadavka sebarealizácie, lebo činnosťou dieťa objavuje svoje dobré stránky, ak je jeho snaha a výsledky jeho práce kladne hodnotené okolím.

 IV. tematické oblasti výchovy

Výchova mimo vyučovania sa v školských zariadeniach realizuje v týchto tematických oblastiach:

V školskom klube detí sú tematické oblasti výchovy:

  • vzdelávacia (rozumová)
  • spoločensko-vedná
  • pracovno-technická
  • prírodovedno-environmentálna
  • esteticko-výchovná(výtvarná, hudobná, literárno-dramatická)
  • telovýchovná a športová (turistická) .

 

Hlavnou činnosťou v ŠKD je: nenáročná záujmová činnosť zameraná na prípravu na vyučovanie a na uspokojovanie a rozvíjanie záujmov detí v čase mimo vyučovania a v čase školských prázdnin a ďalej na oddychovú a relaxačnú činnosť.

Výchovu a vzdelávanie mimo vyučovania realizujeme v týchto výchovných oblastiach:

  • vzdelávacia
  • spoločensko-vedná
  • pracovno-technická
  • prírodovedno - environmentálna
  • esteticko-výchovná (výtvarná, hudobná, literárno-dramatická)
  • telovýchovná (športová, turistická, zdravotná)

Tematické oblasti v sebe zároveň obsahujú ďalšie oblasti výchovy najmä: rozumovú, mravnú, ekologickú, telesnú výchovu, výchovu k rodičovstvu a dopravnú.

Výchovno-vzdelávací proces realizujeme tak, že v obsahu jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností aplikujeme integrovanie vo viacerých výchovných oblastiach a v záujmovej činnosti naraz, čo nám umožňuje efektívne a komplexne rozvíjať osobnosť dieťaťa. Preferujeme prepojenosť jednotlivých oblastí výchovy najmä pri rozvoji osobnosti dieťaťa v oblasti jeho samostatnosti, spolupráce, komunikácie a uspokojovania individuálnych záujmov .

Kľúčové kompetencie a osobnosť dieťaťa rozvíjame prostredníctvom realizácie nižšie uvedených hlavných (vyšších) výchovno-vzdelávacích cieľov. Ich plnenie budeme dosahovať realizovaním nižších, špecializovanejších a konkrétnejších cieľov v jednotlivých výchovných oblastiach a aktivitách.

 Konkrétne špecializované ciele uvádzame v pláne výchovno-vzdelávacej činnosti na príslušný školský rok.

 4.1.Vzdelávacia oblasť

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

- rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie

- rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa

- získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov

- získavať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu

4.2. Spoločensko – vedná oblasť

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

- spolurozhodovať o živote v skupine

- rozvíjať základy zručností seba hodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie

- prejavovať úctu k rodičom, starším osobám

- prejavovať ohľaduplnosť k osobám so zdravotným postihnutím

- pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd

- posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti

- kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa

- vyjadrovať svoj názor

- vedieť vypočuť opačný názor

- využívať všetky dostupné formy komunikácie

- rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa

- vedieť samostatne a kriticky riešiť jednoduché konflikty

- poskytnúť pomoc alebo pomoc privolať

  4.3. Pracovno-technická  

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

- vedieť samostatne si vytyčovať jednoduché osobné ciele

- rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu

- vedieť spolupracovať so skupinou

- rozvíjať základy manuálnych a technických zručností

- získavať základy zručností potrebných pre praktický život

- získať základné zručnosti v tvorbe jednoduchých projektov

 4.4. Prírodná – environmentálna oblasť

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

- pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia

- rozvíjať zručnosti pri jednoduchej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia

  4.5. Esteticko – výchovná oblasť

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

- posilniť úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí

- rozvíjať základy vzťahu ku klasickému umeniu

- rozvíjať talent a špecifické schopnosti

- rozvíjať základy tvorivých schopností a zručností

- prejavovať pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia

- podieľať sa na príprave kultúrnych podujatí v oddelení , objavovať krásu v bežnom živote.

  4.6. Telovýchovná oblasť

Cieľové zameranie výchovnej oblasti:

- kultivovať základné hygienické návyky

- rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom

- pochopiť škodlivosť fajčenia alkoholu a iných drog

- pochopiť význam pravidelného pohybu a cvičenia

- pochopiť význam dodržiavania základných zásad zdravej výživy

- poznať základné princípy zdravého životného štýlu

- rozvíjať športový talent a schopnosti

 Výchova a vzdelávanie v ŠKD sa realizuje v týchto činnostiach:

 a) odpočinkovej

Odpočinkovú činnosť realizujeme ako veľmi pokojnú, pohybovú a psychicky nenáročnú činnosť. Optimálnym riešením odpočinku žiakov je voľba činnosti samotným žiakom podľa individuálnej potreby a vlastného želania. Úlohou vychovávateľky je dbať na to, aby zvolená činnosť bola skutočne pokojná a uskutočňovala sa v príjemnom a bezkonfliktnom prostredí. V takomto prostredí sa žiaci môžu: hrať námetové a stolové hry, kresliť, prezerať detské knihy a časopisy, venovať sa čítaniu prípadne takým zábavám ako sú výmeny zberateľských predmetov, okrem toho môžu počúvať magnetofónové nahrávky, sledovať video rozprávky, hrať sa hry na koberci, neformálna beseda so žiakmi.

 b) rekreačnej

Rekreačná činnosť má charakter výdatnej pohybovej aktivity, ktorú deti vykonávajú podľa možností vonku na školskom dvore, ihrisku, preliezkach. Táto činnosť je skutočne výdatná, zaraďujeme ju už pri prejave strednej únavy, pomáha žiakom odreagovať sa, odstrániť únavu. Je prostriedkom na vyrovnávanie jednostranného zaťaženia organizmu. Pri rekreačnej činnosti využívame formy: pohybové hry na ihrisku, sezónne športy, hry a zábavy, hry v miestnosti a telocvični.

 V. Výchovný plán výchovného programu školského zariadenia

 -  súčasť výchovného programu.

Obsahuje zoznam oblastí výchovy s vymedzením najmenšieho počtu výchovno-vzdelávacích aktivít/činností v rámci celého výchovného programu alebo jeho ucelených častí. Určuje celkovú skladbu výchovno-vzdelávacej činnosti v oddeleniach a výchovných skupinách pre príslušný ročník výchovného programu.

 5.1 Výchovné štandardy

Výchovné štandardy obsahujú súbor požiadaviek na osvojenie si vedomostí, zručností a schopností, ktoré majú deti získať, aby mohli rozvíjať vedomosti, zručnosti a schopnosti získané vo výchovno-vzdelávacej činnosti v škole.

Delia sa na :

 5.1.1.Výkonový štandard, ktorý určuje kritériá úrovne zvládnutia obsahových štandardov. Sú to predpokladané cieľové výstupy, ktoré má dosiahnuť dieťa počas pobytu v ŠKD, primerane svojim schopnostiam.

 5.1.2.Obsahový štandard, ktorý určuje akú vedomosť, zručnosť a schopnosť majú deti ovládať a prakticky používať. V podstate je to obsah výchovy a vzdelávania v jednotlivých tematických oblastiach výchovy. Cieľom obsahového štandardu je zabezpečiť vyváženú štandardnú úroveň mimoškolskej výchovy v oddelení, a zároveň predísť živelnosti (nesystematickosti) vo výchove a vzdelávaní detí. Obsah výchovy a vzdelávania nad stanovený rámec si vychovávateľka môže autonómne zvyšovať podľa špecifickej situácie v oddelení s ohľadom na špeciálne záujmy, schopnosti a ciele detí.

Výkonový štandard je základné kritérium úrovne zvládnutia rozvoja vedomostí, zručností a schopností. Vymedzuje úroveň významných vedomostí, zručností a kompetencií, ktoré má dieťa podľa očakávania preukázať po ukončení dochádzky do ŠKD

 5.2.1. etapa:

Stanovenie zoznamu oblastí výchovy s vymedzením najmenšieho počtu vyučovacích hodín  v rámci celého výchovného programu alebo ich ucelených častí oblastí výchovy

 

 

Por.  č.

Oblasť výchovy

NPVH

1. ročník

NPVH

2. ročník

NPVH

3. ročník

NPVH

4. ročník

  1.  

vzdelávacia

15%

20%

20%

25%

  1.  

pracovno - technická

15%

15%

15%

15%

  1.  

prírodno - environmentálna

20%

15%

10%

10%

  1.  

spoločensko - vedná

15%

15%

15%

15%

  1.  

esteticko - výchovná

15%

15%

20%

20%

  1.  

telovýchovná

20%

20%

20%

15%

 

 

SPOLU:

 

100%

 

100%

 

100%

 

100%

 5.2.2. etapa:

Stanovenie celkovej skladby výchovného oddelenia pre ŠKD.

 

 

Výchovné oddelenie

Ročník

Vychovávateľka

1. výchovné oddelenie

1., 2., 3., 4. ročník

Ľubica Chovanová

 5.2.3. etapa: Vypracovanie výchovných osnov (výchovno-vzdelávacie ciele, obsah a rozsah) v súlade s výchovným štandardom, t.j. obsahový štandard a výkonový štandard (v zmysle §10 zákona č.245/2008).

  

 

 

OBSAHOVÉ ŠTANDARDY:

 

 

1.  KĽÚČOVÁ KOMPETENCIA: 

 

 

 

2. OBSAH (TÉMA):

 

 

 

3. TYP ČINNOSTI:

 

a)

b)

a)

b)

a)

b)

 

VÝKONOVÉ ŠTANDARDY:

 

 

4. PEDAGOGICKÉ STRATÉGIE:

 

 

 

5. CIEĽOVÉ ZAMERANIE:

 

 

 

6. METÓDY (FORMY):

 

 

 

7. CIEĽOVÝ VÝSTUP – VÝCHOVNÝ CIEĽ:

 

 

 

 

Príloha č. :1 Výchovný plán v ŠKD

VI. Výchovný jazyk

 Výchovným jazykom školského zariadenia je štátny jazyk – slovenský jazyk.

 Vii. PERSONÁLNE ZABEZPEČENIE

 

ŠKD je funkčnou súčasťou ZŠ. Výchovnú činnosť zabezpečuje kvalifikovaná vychovávateľka so špecializáciou na telesnú výchovu.

 Viii. MATERIÁLNO – TECHNICKÉ A PRIESTOROVÉ PODMIENKY

 Výchovný proces prebieha v štandardnej triede. Priestor je rozdelený na dve časti: pracovnú a oddychovú. Pracovná časť je vybavená školským nábytkom a tabuľou. Oddychová časť disponuje  dopravným kobercom. V oddelení majú deti k dispozícii množstvo hračiek, spoločenských hier, stavebníc, CD prehrávač. Na realizáciu športovej činnosti je klub vybavený loptami, švihadlami, bedmintonovými raketami, športovými kruhmi s možnosťou ich širokého využitia pri športe a hrách. Pre jednotlivé výchovné činnosti klub využíva aj ihrisko, knižnicu, učebňu informatiky a školské didaktické pomôcky. V učebni informatiky  využíva televízny prijímač a DVD prehrávač. Priestory pre nerušenú prípravu detí na vyučovanie a realizáciu záujmovej činnosti sú nedostatočné, tieto činnosti sa realizujú v triedach, ŠKD nemá samostatné priestory.

ŠKD má vyhovujúce hygienické podmienky. Máme vyhradený priestor na preobúvanie, sociálne zariadenia na poschodí pri oddelení. V oddelení je umývadlo s pitnou vodou, deti obedujú v jedálni pod dohľadom vychovávateľky. Režim dňa zohľadňuje právo detí na odpočinok, relaxáciu, nerušenú prípravu na vyučovanie a na záujmovú činnosť.

Vychovávateľka má samostatnú zborovňu.  ŠKD nemá bezbariérový prístup.

 ix. PODMIENKY NA ZAISTENIE BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVIA PRI VÝCHOVE

 

Za bezpečnosť detí počas celého ich pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľka.

Prechod detí do ŠKD v rámci školy zabezpečuje vychovávateľka prípadne zastupujúca učiteľka.

Ak je vytvorené oddelenie z viacerých tried, zabezpečuje prechod žiakov, po dohode s vychovávateľkou učiteľka, ktorá má poslednú vyučovaciu hodinu.

Počas konania popoludňajšieho vyučovania i náboženskej výchovy, vyučujúci preberajú deti od vychovávateľky do svojej zodpovednosti a po skončení podľa dohody s rodičmi dieťa uvoľňujú domov, alebo odovzdávajú vychovávateľovi.

Pri hrách a iných činnostiach je vychovávateľka povinná poučiť žiakov o bezpečnosti.

Pri činnostiach organizovaných mimo objektu ŠKD môže mať vychovávateľka najviac 25 detí.

Ak si to vyžaduje náročnosť prostredia alebo výkon činnosti, určí riaditeľka školy alebo jej zástupca vyšší počet pedagogických pracovníkov, alebo nižší počet žiakov.

V prípade úrazu poskytne vychovávateľka prvú pomoc, oznámi ho vedeniu školy, zapíše ho do knihy úrazov, prípadne napíše záznam o úraze.

Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD je zakázané.

Dieťa musí mať hygienické vrecúško a prezuvky.

Deti majú mať svoje osobné veci (vrchné ošatenie - vetrovky, kabáty, bundy, prezuvky, topánky ...) označené pre prípad odcudzenia.

Straty z uzavretých priestorov v ŠKD u poisteného žiaka vybavuje vychovávateľka v spolupráci s rodičmi a vedením školy.

Pri vychádzkach, výletoch a iných podujatiach mimo objektu ŠKD zodpovedá za deti vychovávateľka až do ich rozchodu pred objektom ŠKD.

Z miesta konania môže byť dieťa uvoľnené len na základe písomného súhlasu rodičov.

Ak zistí vychovávateľka u dieťaťa zdravotné ťažkosti, nevoľnosť, teplotu, upovedomí o tomrodičov.

Príloha č.2. : Režim dňa

 x. VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA DETÍ

 Na hodnotenie výchovných výsledkov detí sú využívané metódy:

a) slovné hodnotenie spĺňajúce výchovný efekt, pochvaly, pokarhania a pod.,

b) písomné hodnotenie vo forme osvedčenia,

c) kolektívne posedenie s cieľom rozboru výchovných aspektov v danom kolektíve detí.

d) hodnotenie formou výstavy najlepších prác na nástenkách a v priestoroch školy

Cieľom tohto hodnotenia je:

a) poskytnúť dieťaťu a jeho rodičom spätnú väzbu o jeho správaní,

b) naznačiť návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov v správaní,

c) motivovať dieťa k lepším výkonom, samostatnosti, príp. podporiť sebavedomie dieťaťa,

d) povzbudiť v aktívnej a prospešnej činnosti.

Príloha č.3.: SWOT analýza

 xi. VNÚTORNÝ SYSTÉM KONTROLY A HODNOTENIA ZAMESTNANCOV ŠKOLSKÉHO ZARIADENIA

 

Kontrola a hodnotenie zamestnanca ŠKD sa riadi vnútorným systémom kontroly a hodnotenia platným pre všetkých zamestnancov Základnej školy , Mýtna 67,985 53 Mýtna.

Hodnotenie školského klubu detí  je súčasťou hodnotenia školy – napr. hodnotenia silných a slabých stránok zariadenia SWOT analýzou.

Vychovávateľka ŠKD je členkou metodického združenia ZŠ Mýtna.

 xii. POŽIADAVKY NA KONTINUÁLNE VZDELáVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV

 

Riaditeľka školy zabezpečuje pre svojich zamestnancov školenia realizované metodickým centrom - Školský klub detí v systéme výchovy mimo vyučovania.

 PRÍLOHY

Príloha č. 1 : Výchovný plán v ŠKD

 

Tematické oblasti výchovy: Počet výchovno-vzdelávacích činností/aktivít v oddelení  ŠKD:

Názov tematických oblastí výchovy v oddelení

 

 

Vzdelávacia oblasť

165

Spoločensko-vedná oblasť

33

Pracovno-technická oblasť

33

Prírodovedno-environmentálna oblasť

33

Esteticko-výchovná oblasť

33

Telovýchovná, zdravotná a športová oblasť

33

Záujmové činnosti:

Počet hodín záujmovej činnosti:

Športový krúžok

37

 

Tanečno dramatický krúžok

37

 

Dramatický krúžok

37

 

 Mesačný výchovný plán je k nahliadnutiu v ŠKD Mýtna

 

Príloha č. 2

 REŽIM DŇA V ŠKD

1 . oddelenie ( 1. až 4. ročník )

 

11:30 -  12:20             príchod prvej skupiny do ŠKD -  relaxačná činnosť

12:20 – 12:30              príprava na obed, hygiena

12:30 – 13:00              obed a rekreačná činnosť

13:00 – 14:00              krúžková činnosť, rekreačná činnosť/pobyt vonku/

14:00 – 15:00              príprava na vyučovanie *

15:00 – 15:15              hygiena, olovrant

15:15 – 16:00              záujmová činnosť

16:00 – 16:30              individuálne zamestnanie, odchod detí domov

 

Streda je rekreačný poldeň - príprava na vyučovanie nie je

  

* Na žiadosť rodičov sa úlohy píšu od 14:00 hodiny.

 

 Príloha č. 3

SWOT analýza ŠKD Mýtna

 

Základná škola, ktorej SWOT analýzu uvádzame , je malou základnou školou v obci Mýtna s počtom  1 200 obyvateľov. Škola je umiestnená  v 40 ročnej jednoposchodovej budove .Od roku 2002 bola MŠ presťahovaná do budovy ZŠ , kde využíva priestory na prízemí , teda ZŠ v súčasnosti využíva dve učebne a jednu plne vybavenú počítačovú učebňu.

V budove sa nachádza školská jedáleň, v ktorej sa stravujú deti MŠ a žiaci ZŠ.

 Analýza bola spracovaná so zámerom zmapovať podmienky školy. Tieto podmienky vyhodnocovala súčasná vychovávateľka ŠKD, Bc.Ľubica Chovanová .

 Mapovala  tieto podmienky školy :

 -priestorové a materiálne (triedy, pomôcky, nábytok, šatne, relaxačné priestory, apod.)

-hygienické a bezpečnostné (režim školy, čistota, ochrana pred úrazmi, násilie a šikanovanie, pitný režim apod.) 

-psycho-sociálne (otvorenosť v komunikácii, spoluúčasť, žiakov na živote školy, apod.) 

-personálne (pedagogická spôsobilosť, komunikácia na škole + rodičia+ verejnosť, apod.) 

-organizačné (spolupráca celého zboru na tvorbe a zavedení ŠVP ZV a ŠVP PV, základné pravidlá života školy apod.) 

-spolupráca s rodičmi (tvorba vzájomných vzťahov, apod.)

Základná charakteristika školy :

Zriaďovateľ : Obec Mýtna 

Právna forma: bez právnej subjektivity 

Názov školy: Základná škola v Mýtnej 

Súčasť školy: materská škola – 2 triedy

                        základná škola – 2 triedy (1. a 4. ročník, 2. a 3. ročník )

                        školská jedáleň

                        školská družina – 1 oddelenie - 30 detí.

 Zamestnanci školy: pedagogickí zamestnanci – 3, nepedagogickí zamestnanci – 1

 Žiaci školy: 30  žiakov

 Materiálne a technické podmienky :

 Škola sa nachádza v 40 ročnej jednoposchodovej budove, kde od roku 2002 priestory na prízemí využíva MŠ a školská jedáleň. V rámci projektu Infovek je v škole plne vybavená počítačová učebňa s prístupom na internet.

Školský klub nemá svoju miestnosť. Činnosť po skončení vyučovania prebieha v triedach, ktoré sú vhodne upravené. Nábytok v učebni je zastaraný, rozmiestnený tak, aby vyhovoval tak individuálnej ako aj skupinovej práci, priestory sú vybavené odpočinkovými kobercami a kútikmi. Prostredie je esteticky upravené, dotvárané vlastnoručnými výrobkami detí. Dostatočné množstvo hier, kníh, skladačiek, výtvarný materiál a iné hračky sú uložené v skrinkách . Hračky a športový materiál pravidelne dopĺňame. V činnostiach detí sa využíva  priľahlé ihrisko neďaleko budovy školy, tenisové ihrisko, priestory bývalej materskej školy a  miestna telocvičňa.

 Doplnková činnosť :

 V rámci záujmových krúžkov – počítačový, športový a tanečno dramatický.  

Personálne podmienky:

 V školskom klube pracuje jedna vychovávateľka, ktorá vytvára deťom bezpečné a komunikatívne prostredie, pripravuje pestrý výchovný program, podporuje dodržiavanie školského poriadku, upevňuje hygienické návyky a udržuje s rodičmi kontakt.

 

 

Silné stránky

 

 - blízkosť bydliska žiakov školy, 

- kvalifikovaný pedagogický personál,

 - škola v obci spojená s materskou školou,

- spolupráca rodiny a školy,

-  vlastná telocvičňa, - okolie školy, tiché prostredie,

- výzdoba chodieb,

- počítačová učebňa,

 -pozitívny vplyv detí z MŠ na školákov

 

Slabé stránky

 

 - priestory a materiálno-technické zabezpečenie v ŠKD (nevyhovujúce okná, sociálne zariadenia, hygiena školy , pôvodný školský nábytok),

- neupravené okolie, záhradná architektúra,

- nedostatočné zviditeľňovanie školy

- počet detí , didaktické a učebné pomôcky ,

- ohodnotenie vychovávateľov

- narušená činnosť v ŠKD z dôvodu odpočinku detí MŠ

Príležitosti

 

- možnosť zapojenia do rôznych projektov,

- zintenzívnenie krúžkovej činnosti žiakov, - - zabezpečenie mimoškolských aktivít pre žiakov napr. kultúrne programy, turistika v prírode, triedne výlety, atď

poznávanie prírody, - zlepšenie správania

 - podpora spoluprácu s rodičmi,

- zintenzívnenie spolupráce s dôchodcami.

- nástenky, panely a otočné panely,

Ohrozenia

 

– nepriaznivý demografický vývoj -  klesajúci počet žiakov,

 - nedostatočné materiálne vybavenie školy (poškodené okná, poškodená strecha, nevyhovujúci nábytok, nevhodné umiestnenie školského klubu,

- možnosť výberu inej školy v okolí

- vzťahy medzi  žiakmi, šikanovanie,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Možnosti riešenia načrtnutej situácie zoradené podľa priority:

  1. Získať finančné prostriedky

 - chodiť na obecné zastupiteľstvá – úzko spolupracovať s miestnou samosprávou vo výchovno-vzdelávacej aj materiálnej oblasti (informovať o činnosti v ŠKD a o jej nevyhovujúcich podmienkach)

- podieľať sa na získavaní finančných prostriedkov prostredníctvom projektov 

- sponzoring (miestni podnikatelia) 

2. Prezentovať svoju činnosť na verejnosti, 

- viac sa  zviditeľniť na kultúrno – spoločenských akciách v obci  

- na verejných paneloch informovať verejnosť ( fotografie školských akcií atď.) 

- tvorba internetovej stránky školy 

3. Zachovať, prípadne zvýšiť počty detí v krúžkoch  

- rozmanitosť činností – osloviť žiakov novými krúžkovými činnosťami, prípadne oživiť zabehnuté 

4. Na stretnutiach s občanmi presviedčať o kvalite výučby na škole.

 - snažiť sa zaujať žiakov bývajúcich v okolitých obciach, ktoré nemajú vlastnú školu.

 - využiť dobré (často osobné, prípadne rodinné) vzťahy s rodičmi.

Táto analýza nás vedie a bude viesť k zamysleniu, lebo sme tu pre žiakov, ktorí vnímajú školu inak a my musíme rozmýšľať nad tým, ako spestriť VMV.

My musíme rozmýšľať nad zmenou a vedieť , ako ju dosiahnuť, čím deti zaujať, hlavne starších s akými novými ponukami prichádzať. Rešpektovať zvláštnosti každého dieťaťa a posilniť jeho sebarealizáciu stojí veľa námahy, musíme byť kreatívni, pohotovo reagovať na dané situácie. Aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené.

Kritériom pre nás je: spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov, zriaďovateľa a kvalita výsledkov výchovno-vzdelávacej práce.

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Mýtna
    Mýtna 67, 985 53 Mýtna

Fotogaléria