Prvá škola bola založená v roku 1857. Pravdepodobne vznikla súčasne so založením Evanjelickej cirkvi a.v., avšak nie je zachovaná ani školská , ani obecná kronika.Najstaršia kronika pochádza až z roku 1919. Budova školy bola postavená okolo roku 1840. Nemáme záznamy o tom v akých bola podmienkach.
Obsah vzdelávania
Každý školský rok sa začínal návštevou evanielického kostola, kde sa konali bohoslužby a neskôr sa schádzalo do školy, kde každý ročník robil vstupné previerky.
Úroveň vyučovania ovplyvňovala nepravidelná školská dochádzka, lebo do školy sa chodilo prevažne v zimných mesiacoch. V cirkevnej ľudovej škole v Mýtnej sa do roku 1893 vyučovalo iba po slovensky, ale už od roku 1893 vyučovacím jazykom bola maďarčina.
Po získaní náboženskej slobody škola mala za úlohu zdokonaliť vyučovanie náboženstva, rozvíjať náboženskú výchovu, slovenský jazyk, preverovať vedomosti z prírodných vied, rodinnej výchovy, dvíhať učiteľské podvedomie a oboznamovať učiteľov s pedagogickou literatúrou.
Vývoj cirkevnej ľudovej školy v Mýtnej od roku 1918 do roku 1939
Nálada rodičov proti škole bola nepriateľská. Ľud svoju školu nenávidel. Učiteľ sa tu stretával so znevažovaním školy.V školskom roku 1930/31 pre veľký počet žiakou miestna školská stolica v Modrom Kameni požiadala školského inšpektora o zriadenie druhej dočasnej postupovej triedy.Na základe týchto okolností zasadalo miestne zastupiteľstvo a jednohlasne odsúhlasilo, že na svoje náklady zriadi druhú triedu, obecnú ľudovú školu. Obecná ľudová škola vyučovala nižšie ročníky, a to 1.-3. ročník a cirkevná škola vyššie, a to 4.-8. ročník.
Škola v Mýtnej od roku 1939 do roku 1945
V týchto rokoch sa uvažovalo o zrušení obecnej ľudovej školy z dôvodu nízkeho počtu žiakov. 1. septebra 1942 bola miestna evanjelická a. v. ľudová škola pretvorená na obecnú ľudovú školu. Výučba sa konala dvojitou frekvenciou, nakoľko trieda obecnej školy bola obsadená štátnymi úradmi. Po 29. auguste 1944 sa vyučovanie vôbec nezačalo - Slovenská národná rada nariadila odročiť výučbu na neurčito. Obe triedy a byt učiteľa sa stali sídlom partizánov. Aj napriek vojne sa konali školské inšpekcie ako po iné roky, no častejšie sa konali lekárske prehliadky a za očkovanie sa platilo.
V čase vojny sa konali stravovacie akcie pre miestne chudobné školské deti. Každý deň dostávali na desiatu 2 dcl teplého mlieka a kus chleba. Financie boli z verejnej zbierky.
Učitelia a žiaci
V rokoch 1857 - 1891 tu pôsobil Samuel Lehotský, 1891 - 1892 Karel Ochs, 1892 - 1894 Pavel Hemel, 1894 - 1896 Ľudovít Remeselník - o ktorých nevieme takmer nič, lebo v obecnej škole pôsobili veľmi krátky čas. Kto tu zotrval dlhšie bol Pavel Langhoffer, ktorý tu pôsobil 23 rokov (1896 - 1919). 14 decembra 1919 si dcérocirkev mýtňanská zvolila za učiteľa Jána Svoreňa.Tento učiteľ založil prvú školskú kroniku. Dňa 11. mája 1928 bola prevedená učiteľská voľba, kde bol jednohlasne zvolený Pavel Sloboda, ktorý tu 29 rokov blahodárne účinkoval. V roku 1957 sa utiahol na odpočinok. Jeho učiteľská činnosť trvala 46 rokov. Na Mýtnej odchoval generácie, ktoré ho budú dlho spomínať.
Z tejto školy vyšlo vyše 24 mladíkov, ktorí úspešne ďalej študovali: 15 učiteľov, jeden humánny lekár, jeden zverolekár, štyria inžinieri a traja priemyselníci.
Deti boli prevažne z rodín maloroľníkov. Tie ktoré mali dobré výsledky ďalej pokračovali na gymnáziu alebo v meštianke v Lučenci, neskôr aj v Tomášovciach. Po vybudovaní železničnej stanice sa tento počet zvýšil.